Zaman zaman bazı platformlara yazdığımız şifrelerimizi unutabiliriz. Bu durumda giriş ekranının altında bulunun “Şifremi unuttum.” yazısına tıklayarak mailimize gönderilen link ile yeni şifre belirleyebiliriz. Bu özellik WordPress içinde var ama kullanabilmek için hosting firmamızın mail gönderebilme ayarları yapılmış olması gerekirdi. Eğer doğru yapılmadıysa ne yazık ki mail kutunuza şifre kurtarma maili gelmez.

Bu durumda iseniz üzülmenize gerek yok! Başka bir yöntem ile de WordPress şifrenizi kurtarabilirsiniz fakat bu yöndem biraz teknik bilgi içermektedir. Yapamayacağınızı düşünüyorsanız iletişim bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz.

O zaman işlemlere başlayalım.

  1. Sitenizin barındırıldığı hosting firmasına giriş yapın.
  2. WordPress’in oluşturduğu veritabana erişin.
  3. wp_users tablosunu açın.
  4. Bu tabloda user_nickname sütununda yazan kullanıcı adınızı not edin. Giriş yaparken ihtiyacınız olacak.
  5. WordPress şifreniz user_pass sütununda yazan şifredir ama bu şifrenizi doğrudan göremezsiniz orada gördüğünüz 4c72da61cfa366321be3d541398a3235 şeklinde şifrenizin MD5 HASH biçiminde şifrelenmiş halidir. Şifreniz MD5 formatında şifrelenip tutulduğu için eski şifrenizin ne olduğunu göremeyiz ama yeni şifrenizi bu eski şifreniz ile değiştirebiliriz. Ama doğrudan şifrenizi yazarsanız çalışmayacaktır bu yüzden yeni şifrenizi öncelikle şifrenizi md5 hash formatına çevirmelisiniz. Bunu yapan internette bir çok site var. Arama motoruna girin ve md5 hash generator yazarak bir siteye girin.
  6. Yeni şifrenizi o siteye yazın ve Generate butonuna basın. Karşınıza 4c72da61cfa366321be3d541398a3235 şeklinde bir şifre çıkacaktır. Bu sizin yeni şifrenizin şifrelenmiş halidir. Bunu kopyalayın ve tekrar wp_users tablonuza dönün. Ama merak etmeyin her giriş yapışınızda bu şifreyi yazmayacaksınız. Bu md5 şifresini oluşturmak için yazdığınız yeni şifrenizi yazacaksınız.
  7. Tablonuzda user_pass sütununda şifrenizin md5 halinde tutulduğu yere çift tıklayın. O yerde düzenleme penceresi açıldığında içinde bulunan eski şifrenizi silin ve yeni oluşturduğunuz md5 türündeki şifrenizi yapıştırın. Daha sonra ekranda boş bir yere tıklayarak işleminizi tamamlayın.
  8. Artık veritabanı ve hosting firmasının yönetim sayfalarında işimiz bitti. Bu sayfaları kapatabilirsiniz.
  9. WordPress sitenizin kullanıcı giriş sayfasını açın ve kullanıcı adı kısmına 4. adımda not ettiğiniz kullanıcı adınızı yazın. Şifre kısmına da yeni şifrenizi yazın. Dikkat edin şifrenizin md5 haline çevrilmişini değil çevrilmemiş halini yazacaksınız. Artık WordPress sitenize tekrardan erişim sağladınız.

No responses yet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *