Bu yazıda VirtualBox 6.1 Üzerine CentOS 7, CentOS 7 Üzerine de CentOS Web Panel (CWP) ve WordPress Kurulumunu anlatacağım.

CentOS’u çalıştırmak için bir bilgisayara ihtiyacımız var. Daha sonra kurulum için 3 farklı şekil secebiliriz. 1. şekil üzerinde işletim sistemi bulunmayan bir bilgisayara kurup çalıştırmak. 2. şekil üzerinde işletim sistemi olan bir bilgisayar 2. işletim sistemi olarak kurmak. 3. şekil ise üzerinde işletim sistemi olan bir bilgisayardaki varolan işletim sistemi üzerine kurulan sanal bilgisayara kurmak. Biz bu yazıda 3. şekli yapacağız.

8 Adımda VirtualBox 6.1 Üzerine CentOS 7, CentOS 7 Üzerine de CentOS Web Panel (CWP) ve WordPress Kurulumu

1. Adım CentOS 7 İndirilmesi

CentOS‘un web sayfasına giderek Download yazısına tıklıyoruz. Açılan sayfadan işlemcimizin mimarisini seçiyoruz. Ardından açılan sayfadan istediğimiz bir linki seçerek indirme bağlantılarının olduğu sayfaya ulaşıyoruz. Ulaştığımız sayfada bir çok versiyon ile karşılaşacağız. Buradan CWP kurulumu için yeterli olacak Minimal versiyonunu seçerek iso uzantılı dosyayı indirmeye başlıyoruz.

2. Adım VirtualBox 6.1 Kurulumu

VirtualBox sanallaştırma yazılımının nasıl kurulacağını bilmiyorsanız buraya tıklayarak kurulum işlemi ile ilgili yazıma bakabilirsiniz.

Yeni Sanal Bilgisayar Oluşturma

Kurulumu yaptıktan sonra artık ilk sanal bilgisayarımızı oluşturabiliriz. Bunun için yazılımın üst kısmında bulunan Yeni butonuna tıklıyoruz. Yeni butonuna basarak yeni bir sanal bilgisayar oluşturmaya başlayalım. Artık karşımıza çıkacak yeni bilgisayar kurulum ekranını ayarlamaya başlayabiliriz.

3. Adım Sanal Bilgisayarın Kurulum Ayarları

Yeni Sanal Bilgisayar Ayarlaması

Öncelikle sanal bilgisayara istediğimiz bir isim verelim. VirtualBox ve diğer bazı sanallaştırma yazılımları iso kalıp dosyasından yada bilgisayara vereceğimiz isimden hangi işletim sistemini kuracağımızı algılayıp otomatik olarak seçimini yapar. Ama henüz iso kalıp dosyasını seçmedik. Vereceğimiz isimde de işletim sisteminin adı geçmiyorsa eğer yazılım otomatik olarak algılayamıyor. Eğer bu şekilde algılanmadıysa işletim sistemi seçme ekranından Red Hat işletim sistemini seçelim. Biz CentOS kuracağız neden Red Hat işletim sistemini seçtik ki diyebilirsiniz. Bunun sebebi CentOS’un Red Hat çekirdeği üzerine kurulmuş olmasıdır.

Ram Ayarlaması

Daha sonraki ayarlarda kurulumunu yaptığımız bu sanal bilgisayarın ne kadar RAM ve ne kadar depolama alanına sahip olacağını seçeceğiz. RAM ayarlamasını yaparken dikkatli olun. Fiziki bilgisayarınızın RAM’i bu noktada çok önemli. Örneğin eğer fiziki bilgisayarınızın RAM’i 8gb ise sanal bilgisayar için 2gb RAM ayarlamak iyi olacaktır. Eğer birden çok sanal bilgisayar kurup aynı anda çalıştıracaksanız ise sanal bilgisayarın RAM’ini daha düşük ayarlayabiliriz.

Depolama Alanı Ayarlaması

RAM ayarını yaptık. Sıra geldi depolama alanını ayarlamaya. Bu aşamada 3 ayar yapacağız. Depolama alanının boyutu seçmek, sabit yada değiştirilebilir boyutlu bir depolama seçmek ve depolama alanı dosyasının uzantısını seçmek. Depolama alanının boyutunu RAM boyutu ayarlamasında yaptığımız gibi fiziki bilgisayarımızın depolama alanını ve sanal bilgisayarda bize gerekli olan alanı göze alarak ayarlayalım. Depolama alanının sabit mi yoksa değiştirilebilir mi olmasını seçelim. İki seçeneğinde kendine göre artı ve eksileri var. Sabit depolama alanı değişken depolama alanına göre daha hızlı çalışır fakat sorasında depolama alanının boyutu değiştirilemez. Depolama alanının dosya türünü de kullanım şeklinize göre seçin. Buradaki uzantı seçeneklerinin temel farkı sadece VirtualBox’ın açabildiği bir uzantı olan .??? Ve çoğu sanallaştırma yazılımlarının açabildiği bir uzantı olan .??? . Kullanım şekline göre uzantıyı da seçtikten sonra temel kurulumu tamamladık.

İşlemci Ayarlaması

Şimdi programın sol kısmında bulunan oluşturulmuş sanal bilgisayarlar listesinden oluşturduğumuz sanal bilgisayara bir kez tıklayıp üst kısımdaki ayarlar butonuna tıklayarak sanal bilgisayarın ayarlarını açalım. Öncelikle ben ön ayarlı olarak gelen işlemci çekirdeğini 1 den 2 ye çıkarttım. Fiziki işlemciniz işlem kapasitesi yüksek ise sizde sanal bilgisayarınızın işlemci çekirdek sayısını yükseltebilirsiniz.

Ağ Bağlantısı Ayarlaması

Sıra geldi en önemli kısım olan ağ bağlantısı ayarlamasına. Sonuç olarak bu bir sanal sunucu olarak çalışacak ve ağ bağlantısı da bu sebeple çok önemli. Yeni oluşturulan bir sanal bilgisayarın ağ bağlantı ön ayarı NAT bağlantısı seçili şekilde gelir. Bu dış ağa bilgisayarın local ip adresi ile bağlandığı anlamına gelir. Bu seçeneği KÖPRÜ BAĞLANTI olarak değiştirelim. Böylece artık sanal bilgisayarımız, sanki fiziki bilgisayarımızdan ayrı kendi başına fiziki bir bilgisayar gibi modemden kendine ait bir local ip almış olur. Bu sayede aynı modeme bağlı diğer cihazlardan, sanal bilgisayarımızın local ip ve portunu yazarak doğrudan sanal bilgisayarımıza ulaşabileceğiz.

Iso Dosyasının Ayarlanması

Bu seçeneği de yaptıktan sonra sıra geldi .iso imajımızı sanal bilgisayarımıza bağlamak. Sanal bilgisayarımıza internetten indirdiğimiz .iso uzantılı CentOS dosyamızı seçip yaptığımız ayarları kaydederek ayarlar penceresini kapatalım. Artık sanal bilgisayarımızın gerekli tüm ayarlarını yaptık.

Oluşturup ayarlarını yaptığımız salan bilgisayara bir kez tıklayıp yukarıda bulunan başlat butonuna tıklayalım. Böylece sanal bilgisayarımızı ilk kez başlatıp CenOs kurulumuna geçmiş olduk.

4. Adım CentOS kurulumu

Karşılama Ekranı Ayarlaması

Gelen ilk ekrandan “Test this media & install CentOS 7” seçeneğini seçerek medyayı test ettirip kurulumu başlatalım. Daha sonra dil seçimini yaparak devam edelim.

Tarih, Saat, Klavye Düzeni ve Depolama Alanı Ayarlaması

Sonraki ekranda tarih ve saat ile klavye düzenini ayarladıktan sonra kurulum yapılacak depolama alanını seçiyoruz.

Ağ Bağlantısı Ayarlaması

Daha sonra ağ ayarları sayfasına giriyoruz. Bu sayfadan statik bir local ip veriyoruz. Bunun için ????Configture…???? butonuna tıklıyoruz. Ardından açılan sayfadaki üst menüden IPv4 ayarlarını seçin. Açılan sayfadan yöntemi “Manuel” yani “Elle” olaran değiştirin. Daha sonra sağ taraftaki “Ekle” butonunu seçin. Adresler listesine eklenen satırda Adres sütununa “192.168.1.175” gibi 3. noktadan sonraki sayıyı kendinize göre ayarlayarak bir statik local ip belirleyin. 3. noktadan sonraki sayıyı belirlerken modem tarafından başka bir cihaza verilmediğinden emin olun. Birazda büyük bir sayı belirleyin ki sonrasında herhangi başka bir cihaz ile local ip’si aynı olarak çakışma ihtimali yüksek olmasın.

Hemen sağındaki “Ağ maskesi” sütununu da “225.225.225.0” olarak ayarlayın. Onunda hemen sağındaki “Ağ geçidi” ise varsayılan modem arayüz ip adresi olan “192.168.1.1” olarak ayarlayın. Alttaki “DNS sunucuları” bölümüne ise yine varsayılan modem arayüz ip adresi olan “192.168.1.1” olarak ayarlayalım. Başka bir DNS adresi yazarsanız güncelleme yapmama ihtimali vardır. Sonra “Kaydet” butonuna basalım ve ayarlarımız kaydolup ayar sayfası kapansın.

Ayar sayfası kapanınca tekrar ağ ayarları sayfasına dönüyoruz. Bu sayfada sağ üstte kapalı konumunda bulunun internet bağlantısını açık konumuna getirerek internet bağlantısı işlemini tamamlıyoruz. Sol üstteki “Done” butonuna basarak ağ ayarları sayfasından çıkıyoruz.

Kullanıcı Oluşturma ve Yetkilendirme Ayarlaması

Daha sonra kurulum sayfasının sağ altında bulunan butona basarak kurulumu başlatıyoruz. Açılan sayfada kurulum arka planda devam ederken root şifresini belirleyip ve bir kullanıcı hesabı oluşturalım. “ROOT PASSWORD” butonunu seçip açılan sayfadan bir root şifresi belirleyip sol üstteki “Done” butonuna basarak kayıt edip sayfayı kapatalım. Daha sonra hemen yanında bulunan “USER CREATION” butonuna basarak yeni bir kullanıcı oluşturalım. Kullanıcı adı ve kullanıcı şifresi belirleyip bu oluşturduğumuz kullanıcıya admin yetkisi veren seçeceği de işaretleyip sol üstteki “Done” butonuna basarak kaydedip sayfayı kapatalım.

Iso Dosyasının Bağlantısını Kesip Bilgisayarı Yeniden Başlatma

Daha sonra kurulumun bitmesini bekleyelim. Kurulum bitince sağ alttaki “Reboot” butonuna basarak sanal bilgisayarı yeniden başlatalım. Bu sırada isterseniz sanal makineden en başlarda bağladığımız .iso uzantılı dosyanın bağlantısını kesebilirsiniz. CentOS kurulumu da bu noktada tamamlanmıştır. Şimdi sırada CentOS Web Panel (CWP) kurulumu vardır.

5. Adım CentOS Web Panel (CWP) kurulumu

Kuruluma Hazırlık

Kurulumunu yaptığımız CentOS işletim sistemli sanal bilgisayar açılınca terminal üzerinden giriş yapma ekranı gelecektir. Bu adımdan sonra isterseniz doğrudan sanal bilgisayar üzerindeki terminalden işlem yaparak CWP’yi yükleyin isterseniz de PuTTY gibi uzaktaki bilgisayarın terminaline bağlanan bir program indirip programa sanal bilgisayarınızın local ip’sini yazarak bağlanın ve program üzerinden devam edin.

Root Girişi Yapma

login: bölümüne root yazıp enter tuşuna basın. Password: bölümüne de CentOS kurulumu sırasında belirlediğiniz root şifrenizi yazıp enter tuşuna basın. Şifrenizi yazarken ekranda herhangi bir değişim olmayacaktır. Bu sorun değil güvenlik amaçlıdır.

CentOS Güncellemesi

Giriş yaptıktan sonra CentOS işletim sistemini son sürüme güncellemek için aşağıdaki komutu yazın.

yum -y update

Güncellemeyi yapmazsak bazı yeni komutları algılamayacaktır.

Güncellemenin tamamlanmasını bekleyin.

Yeniden Başlatma ve Tekrar Giriş Yapma

Güncelleme tamamlanınca aşağıdaki komutu yazarak CentOS’u yeniden başlatın.

reboot

Eğer terminale PuTTY gibi uzaktan terminale bağlanan SSH istemcisi ile bağlıysanız yeniden başlatma işlemi sonrası bağlantınız kopacağı için tekrar bağlanmanız gerekmektedir.

CentOS yeniden başlayınca tekrardan giriş yapalım.

CentOS Web Panel Kurulumu

CentOS Web Panel’i kurmak için CentOS’un update işlemini yaptık. Artık CentOS Web Panel’i sanal bilgisayara indirip kuruluma başlayabiliriz.

İlk olarak aşağıdaki komutu yazıp enter tuşuna basalım.

cd /usr/local/src

Daha sonra indirme işlemini wget ile yapacağımız için aşağıdaki komutu yazıp enter tuşuna basarak wget’i kuralım.

yum -y install wget

wget kurulumu tamamlanınca CentOS Web Panel web adresinden dosyaları sanal bilgisayara indirmek için aşağıdaki komutlardan CentOS sürümümüze ait olan komutu yazıp enter tuşuna basalım.

CentOS 6 için:

wget http://dl1.centos-webpanel.com/files/cwp-latest.sh

CentOS 7 için:

wget http://dl1.centos-webpanel.com/files/cwp-el7-latest.sh

Şimdi chmod ayarlarını yapmak için aşağıdaki komutlatdan CentOS sürümüze ait olan komutu yazıp enter tuşuna basın.

CentOS 6 için:

chmod u+x cwp-latest.sh

CentOS 7 için:

chmod u+x cwp-el7-latest.sh

Son olarak CentOS Web Panel web adresinden sanal bilgisayara indirdiğimiz dosyaların kurulumunu başlatmak için aşağıdaki komutlardan CentOS sürümümüze ait olan komutu yazıp enter tuşuna basalım.

CentOS 6 için:

sh cwp-latest.sh

CentOS 7 için:

sh cwp-el7-latest.sh

Bu kurulum bir kaç dakika sürecektir. Kurulumun bitmesini bekleyin.

Kurulum tamamlandıktan sonra ekrandaki veritabanı bilgileri, şifresi de dahil olmak üzere önemli bilgileri kayıt edelim. Bilgileri aldıktan sonra aşağıdaki komut ile CentOS’u yeniden başlatalım.

reboot

Sanal bilgisayar yeniden başladıktan sonra CentOS Web Panel kurulumu doğru olmuş diye test edelim. Bunun için bir web tarayıcısı açıp adres satırına sanal bilgisayarımızın local ip adresini yazıp : işareti koyalım ve 2087 olan admin panelinin port numarasını yazalım. Gizlilik hatası verdikten sonra “Gelişmiş” butonuna basıp ardından ilerle yazısına tıklayalım. Daha sonra username bölümüne root yazalım. Password bölümüne de root şifremizi yazıp “login” butonuna basarak giriş yapalım.

CentOS Web Panel’e giriş yapıp düzgün çalıştığını görürsek CentOS Web Panel’i de başarıyla kurduk demektir.

6. Adım CentOS Web Panel ayarları ve kullanıcı oluşturma

7. Adım CentOS Web Panel’e alan adı (domain) bağlama

8. Adım CentOS Web Panel ile WordPress Kurulumu

Centos Web Panel Portları

Admin paneli port numaraları

2086
2087 (SSL)

Kullanıcı paneli port numarası

2083 (SSL)

No responses yet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *