Bu yazımda strings.xml dosyasının kullanımını ve Android uygulamasının adını değiştirmeyi anlatacağım. strings.xml dosyası projende bulunan tüm xml dosyalarının içindeki yazılarını bu dosyanın içinde tek bir yerden depolamak için vardır. Böylece bir yazı değiştirmek istediğinde bu yazı hangi xml dosyasının içinde diye tek tek aramak yerine strings.xml dosyasına girerek kolayca bulup değiştirebilirsin. Aynı zamanda uygulamandaki yazıları tercüme sayfasından başka dillere tercüme edeceksen de işini daha da kolaylaştırır.

Herhangi bir xml dosyasındaki yazıyı strings.xml dosyasına eklemek için xml içinden o yazının olduğu satıra tıklayın. Ardından satırın önünde beliren ampul simgesine tıklayarak Extact string resource seçeneğini seçin yada alt+shift+enter kombinasyonunu yapın.

Açılan pencerede Resource name kısmından bu yazıya id belirtelim. Kendinin otomatik belirlediği şekilde de bırakabilirsiniz. Ben karışmamasın diye menu_ara diye id vereceğim.Daha sonra OK butonuna basalım. Bu işlemi tüm xml dosyalarımızda bulunan tüm yazılara yapalım.

Yaptıktan sonra strings.xml dosyasının içi bu şekilde olacaktır. Artık strings.xml içinden yazı değiştirdiğimizde otomatik olarak değişecektir.

Sağ üstteki Open editor seçeneğini kullanarak bu yazıları bir çok dile çevirerek uygulamanı çok dilli yapabilirsin.

Uygulamanın adını değiştirmek için ise strings.xml dosyasının içinde bulunan app_name id’li yazıyı değiştirmeniz yeterli olacaktır.

İşlemimiz bu kadar.

Merak ettiğiniz bir soru var ise yorum bölümünü kullanarak bana sorabilirsiniz.

No responses yet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *