Bu yazımda Github Desktop kullanımı ve nasıl dosya yükleyeceğimizi, güncelleyeceğimizi ve sileceğimizi anlattım.

Github Desktop programını bilgisayarımıza indirip kuralım.

Programı çalıştırıp giriş yapalım. Giriş yaparken tarayıcıya yönlendirilip sizden Github ile Github Desktop uygulamalarının bağlandırılmasını isteyecektir. Onaylamazsanız işleme devam edemezsiniz.

Giriş yapma ekranını bulamadıysanız File>Options… bölümünden Sign in butonuna basarak giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra ekranda Github web’den açtığımız projeler gözükecektir.

Bilgisayarınıza clone’lamak istediğiniz reponuz açılmış ise ve ekranda görüyorsanız üzerine bir kere tıklayın ve alttan Clone butonuna basalım. Eğer reponuzun içinde halihazırda dosya varsa Belgeler>GitHub klasörüne indirecektir.

Ama eğer proje reponuzu sıfırdan oluşturup içine dosya yükleyecekseniz + Create a New Repository on your hard drive… butonuna basarak yeni bir repo oluşturup bilgisayarınıza clone’layabilirsiniz.

Name kısmına repomuzun adını yazın. Description kısmına isterseniz projenizin kısa açıklamasını yazabilirsiniz. Local path kısmından reponuzun nereye clone’lanacağını yani bir nevi nereye bağlanacağını belirtin. License kısmından projenizin lisansını seçin ve Create repository butonu ile reponuzu oluşturup bilgisayarınıza clone’layın.

İster ilk anlattığım gibi varolan reponuzu clone’layın isterseniz de 2. anlattığım gibi yeni repo oluşturup clone’layın en sonunda şimdi aynı adıma geldik. Özet olarak Github bulutundaki var olan projemizi yada yeni oluşturduğumuz projemizi bilgisayarımızda ki Belgeler>GitHub klasörünün içine clone’ladık, bağladık.

Artık sıra geldi bu repomuza proje göndermeye, güncellemeye ve silmeye.

Belgeler>GitHub klasörüne gelen proje klasörümüzün içinde ne değişiklik yaparsak yapalım GitHub Desktop programını açıp GitHub bulutumuza iletebiliriz.

Belgeler>GitHub klasörüne gelen proje klasörümüzün yani repomuzun içi şuan boş olduğu için içine dosya atalım.

Sağdaki repomuzun clone klasörü soldaki ise o klasöre bağladığımız Github Desktop programı

Klasörümüze yeni bir dosya attığımızda yada değişiklik yaptığımızda GitHub Desktop uygulamasının sağ kısmında görünecektir.

Klasörümüze attığımız dosyamızı otomatik olarak programda gözükecektir. Programda sağ kısımda ise yükleyeceğimiz dosyadaki kodları gözükmektedir. Eğer bu dosyayı yeni atmak yerine önceden yüklediğimiz bir dosya üzerinde güncelleme yapsaydık hangi kodların yeni yazıldığını hangi kodların silindiğini daha rahat görmemiz için kod satırının başında + ve – sembollerini görecektik. Yazımın ilerleyen kısımlarında bu güncelleme işleminden de bahsedeceğim.

Şimdi bu dosyamızı bulutaki Github repomuza yükleyelim. Klasöre daha fazla dosya taşıyarak aynı anda tüm dosyaları gönderebilirsiniz.

Create deneme.php yazan kısıma güncelleme notumuzu yazalım. Bu kısım mecburidir. deneme.php doyası oluşturuldu yada Version 1 gibi notlar yazabilirsiniz.

Onun altında ki Description kısmına isterseniz bir açıklama yazabilirsiniz. Bu alan zorunlu değildir.

Commit to main butonuna basarak main için dosyamızı işlemeye başlayalım.

Çok fazla dosyamız olsaydı bu alanda biraz beklememiz gerekecekti.

Dosyamız işlendikten sonra Changes bölümünden gitti. Ama yükleme daha gerçekleşmedi.

Publish repository butonuna basınca karşımıza bir pencere çıkacak.

Burada Keep this code private seçeneğini seçersek projemiz gizli olarak yani sadece bizim görebileceğimiz şekilde yüklenecektir. Herkesin görmesini isterseniz o seçeneği kaldırın. Publish repository butonuna basarak dosyamızı buluta gönderme işlemini başlatıyoruz. Diğer ismiyle Push ediyoruz.

Şimdi tarayıcıdan Github hesabımıza girip bakalım.

Gördüğümüz üzere başarılı bir şekilde yükleme işlemini gerçekleştirdik. Private seçeneğini işaretlediğimiz için de proje adımızın başında kilit simgesi gözüyüyor.

GitHub Repomuzda Güncelleme

Şimdi bu yüklediğimiz dosyada güncelleme işlemi yapalım. Tekrar bilgisayarımızda ki proje klasörümüzü açalım ve deneme.php dosyamızda bir kaç güncelleme yapalım.

Kod editörü programım ile ufak bir güncelleme yapıp kayıt ettim. Şimdi Github Desktop programımızı açıp bakalım.

Gördüğünüz gibi kaldırdığım satırların başında – ve eklediğim satırların başında + var. Böylelikle kolayca yaptığımız değişiklikleri görebiliyoruz. Bunun Gibi Git sistemlerinin güzel yanı her yaptığınız değişikliği versiyonlayarak kayıt altında tutmasıdır. Bu dosyayı 5 kere de güncelleseniz daha fazlada güncelleseniz istediğiniz zaman github web sitesinden bu dosyada yaptığınız tüm değişiklikeri adım adım görebilir hatta güncellemenizden önceki eski versiyonunuza geri dönebilirsiniz. Böylelikle eğer git ile çalışırsanız hatalı bir kod yazdığınızda nereye yazmıştım o kodu diye düşünmek yerine git üzerinden hemen istediğiniz bir eski versiyonunuza dönebilirsiniz.

Lafı fazla uzatmadan üzerinde güncelleme yaptığımız deneme.php dosyamızı Update deneme.php notu ile Github bulutundaki repomuza push edelim.

İlk versiyonu yüklediğimiz gibi Commit to main butonuna tıklayalım ve ardından Push butonuna tıklayalım.

Şimdi tarayıcıdan girip dosyamıza güncellendi mi diye bakalım.

Gördüğünüz gibi güncellenmiş. Peki yukarıda dediğim gibi ne düzenleme yaptığımızı rahatlıkla görebileceğimiz eski versiyonları nasıl göreceğiz. Oda çok basit. Sağ üstteki History yazısına tıklayalım ve bu dosya için şimdiye kadar yaptığımız tüm değişiklikleri görelim.

En son güncellemede ne değişiklik yaptığımızı görmek için Update deneme.php notu ile yüklediğimiz 2.versiyonumuza tıklayalım.

Ve işte karşımızda yaptığımız değişikler başında – ve + sembolleri ile gösterilmişler.

Github Reposundan Dosya Silme

Dosyayı Github Desktop ile bilgisayarımızdan yükledik, güncelledik şimdide sıra silmede.

Repomuzun bağlı olduğu belgeler>github içindeki proje klasörümüzü tekrar açalım. deneme.php dosyamıza sağ tık yaparak sil diyelim yani bildiğimiz klasöreden dosya silme işlemini yapalım.

Sildikten sonra Github Desktop uylumamamıza tekrar dönelim.

Dosyayı sildiğimiz için bu sefer tüm kodlarımızın başında eksi olduğunu görebiliriz.

Aynı şekilde sırasıyla Commit to main butonuna basalım ardından da Push origin butonuna basarak dosya silme işlemini Push edelim. Yani Github bulutuna bildirelim.

Tarayıcıdan baktığımızda dosyamızın silindiğini görebiliriz.

2 dakika önce deneme.php dosyası silindi yazarak son yaptığımız işlemi bize bildiriyor. Ama unutmayın dosya sadece en son versiyonumuzda silindi. Sağ üstteki 4 yazan yeden yani History kısmından sildiğimiz dosyanın kodlarına yükleme versiyonları şeklinde hala erişebiliriz.

Eğer başka bir projeye geçip o proje için bilgisayarınızda Github Desktop ile başka bir repo oluşturmak isterseniz yada Github Desktop’dan hesabını çıkış yaptırtmak isterseniz üst kısımdan File seçeneğini kullanabilirsiniz.

New repository… seçeneği ile yeni bir repo oluşturup bilgisayarınıza clone edip yükleme, güncelleme ve silme işlemlerini yapabilirsiniz.

Clone repositor… seçeneği ile önceden oluşturduğunuz var olan bir repoyu bilgisayarınıza clone edip yükleme, güncelleme ve silme işlemlerini yapabilirsiniz.

Options seçeneğinden de Github Desktop’a bağlı Github hesabınızı çıkış yaptırabilirsiniz.

İşlemimiz bu kadar.

Merak ettiğiniz bir soru olursa yorum kısmından bana sorabilirsiniz.

No responses yet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *