Github’a tarayıcı üzerinden reponuza proje dosyalarını yüklerken klasör yükleyememe yada aynı anda belirli sayıda dosya yükleme limiti var şeklinde hatalar alabilirsiniz ama Github’dan bir token oluşturup Android Studio’ya bu tokeni yazarak hesabınızı tanımlarsanız projeyi doğrudan Android Studio ile yükleyerek en kolay işlemi olursunuz. Bu yazıda Android Studio ile proje dosyalarını Github repomuza nasıl yükleyeceğimizi anlatıyorum.

Öncelikle bilgisayarımızda git.exe yoksa kendi sitesinden indirip bilgisayarımıza kuralım.
Sonra Android Studio’ya Github hesabımızı bağlamak için Github’dan Android Studio açıklamalı bir token oluşturalım. Açıklama yapmamızın sebebi eğer birden çok uygulamaya bağlı token’ımız olursa hangisi hangisine bağlıydı diye düşünmememiz için.

Github bizden bu oluşturduğumuz token’a hangi yetkileri vereceğimizi soracaktır. Bir token’a dosya yazma, dosya silme, repo silme gibi bütün yetkileri verirsek tehlikeli olabilir. Bizim Repo, Workflow ve Gist seçeneklerini seçerek oluşturacağımız token’a sadece bu yetkileri vermemiz yapacağımız işlemler için yeterlidir.

Android Studio’dan Github repomuza dosya göndermenin 2 yolu vardır.

1.si önceden açılmış var olan bir repo alanına proje dosyalarımızı göndermek.

2. yeni bir repo açarak proje dosyalarımızı yeni açtığımız bu repo alanına göndermek.

Anlatıma önce 1. yoldan başlayacağım yani;

Android Studio’dan Var olan Github Reposuna Proje Yükleme


1) Önce Android Studio’ya hangi repomuzu bağlayacağımızı belirtmek için Github’dan halihazırda önceden var oluşturduğumuz olan reponun git linkini almalıyız. Bunun için web tarayıcı ile Github repomuzu açalım ve Code butonuna basalım. HTTPS’nin altındaki linki kopyalayalım. Linkt https ile başlayıp .git ile bitecektir.

(Eğer Android Studio’da Git.exe hatası alırsanız git.exe yüklü değildir yada Android Studio açıkken yüklediniz demektir. Git.exe programını web sitesinden indirip yükleyelim. Eğer zaten yüklediysek Android Studio’u kapatıp tekrar açalım.)

2) Studio’ya dönelim ve üst menüden Vcs > Import into Version Control > Create Git Repository…
seçeneğini seçelim.

3) Sonra bir ekran açılacak ve git’i hangi klasöre oluşturacağını soracak. Bu işlemde hangi klasörden itibaren Github reponuza dosya göndereceğini belirtiyoruz. Bu yüzden en üst klasör yani uygulamanın adının olduğu en genel klasörü seçelim ve OK butonuna basalım.

4) Daha sonra yine üst menüden Vcs > Git > Remotes… seçeneğini seçelim.

5) Açılan pencerede artıya tıklayarak 1. adımda kopyaladığımız repomuzun git linkini ekleyelim. OK butonuna basalım. Ardından açılacak olan pencerede tekrardan OK butonuna basalım.

(Eğer daha sonra aynı projeyi başka repoya yüklemek isterseniz yine Vcs > Git > Remotes… seçeneğini seçin ve önceden yazdığınız varolan URL adresine tıklayıp sağ bölümden – işaretine basıp kaldırın ve yeni reponuzun URL adresini yapıştırın. URL adresinin https ile başlayıp .git ile bittiğinden emin olun. Sonrada alttaki atımlara devam edin.)

6) Sonra üst menüden Vcs > Commit… seçeneğini seçelim.

7) Açılan pencereden hangi dosyaların değişiminin kontrol edeceğini ve gönderileceğini seçiyoruz. En üstte Unversioned Files yazan kutucuk ile tüm projeyi seçelim. Ardından Commit Message kısmına güncelleme notumuzu yazalım. Bu alan boş bırakılmaz. First Push, Version 1 yada V 1.0 gibi notlar yazabiliriz. Kutucuk seçimini yapıp notumuzu yazdıktan sonra Commit butonuna basalım.

(Bu işlemi Studio’ya token’ımızı yazdıktan sonra ilk kez yapıyorsak Github kullanıcı adını ve Github mail adresini isteyecektir.)

İşlem sırasında Code Analysis adlı pencede uyarı alabiliriz. Bu önemli bir sorun değildir. Commit butonuna basarak işleme devam edelim.

(Eğer bir dosyada güncelleme yaparsak yada içinde git kurduğumuz proje klasörüne yeni bir dosya ekleyip kaldırırsak ve bu değişikliği de repo’muza yüklemek istersek 6. adımda yaptığımız gibi tekrar Vcs > Commit… seçeneğini seçerek klasörümüzde olan değişikleri kontrol ettirelim. Açılan pencerede hangi dosyaların yüklendiğini yada silindiğini gösterecektir. Commit butonuna basıp alttaki adımlara devam edelim. Eğer proje klasöründe hiçbir değişiklik yapmadan Vcs > Commit… seçeneğini seçersek ingilizce olarak değişiklik yok uyarısını görürüz.)

8) Şimdi Push etmek için yani dosyalarımızı Github’da ki repomuza yüklemek için Vcs > Git > Push… seçeneğini seçelim.

9) Açılan pencereden Push butonuna tıklayalım.

Proje klasörümüzdeki dosyalar artık Github’da ki repo’muza yükledi ama işlemlerimiz henüz bitmedi.
Şuan dosyalarımız Github’da bulunan ana (master) dizinde (branch’da) değil main branch’ında. Yani repomuzu açtığımızda yüklediğimiz dosyalar gözükmez üstten branch değiştirirsek görebiliriz. Ama repo’muza girildiğinde direk dosyalarımızın gözükmesini istiyorsak aşağıdaki işlemi yapmalıyız.

Tarayıcımızdan repo’muzu açalım ve branch yazan yere tıklayalım.

Açılan sayfada Overview altında, sağ tarafta bulunan Change Default Brancg butonuna basalım.

Açılan sayfada main yazan butona tıklayalım ve açılan menüden master yazan seçeneği seçip update butonuna basalım.


Açılan pencerede dosyaları taşıyacaksınız ama taşıdığınız branch’da ki dosyalar silinecektir uyarısı yapıyor. Taşıyacağımız branch’da zaten dosya olmadığı için butona basıp taşıma işlemini gerçekleştirelim.

Şimdi tekrar repomuza dönelim ve orada bulunan branch yazısına basalım.

Açılan ekranda taşıyarak boşalttığımız branch’ı çöp kutusu simgesine basarak silelim.

İşlemimiz bu kadar. Proje dosyalarımız repo’muza yüklendi.

Sırada 2. yolumuz var.

Android Studio’dan Yeni bir Github Repo’su Oluşturup Projeyi Yükleme

1) Üst menüden Vcs >Import into> Share seçeneğini seçelim.

2) Gelen ekranda oluşturacağımız repo’muzun adını, açıklamasını ve gizli yada açık olacağını belirtiyoruz. (Açıklama yapmak mecburi değildir.)

3) Ardından Commit penceresi otomatik olarak açılarak hangi dosyaları repo’ya göndereceğini soruyor. Seçip ilerleyelim.

4) Bu proje için ilk yükleme yada güncelleme yaparken tek sefere mahsus üst menüden Vcs > Commit seçeneğini seçelim.

5) Açılan pencereden dosyaları seçip ve açıklamamızı yazıp sağ alttaki OK butonuna basalım. Butonun yanındaki oka basarak Commit and Push seçeneğini seçersek iki işlemide ardarda yapabiliriz.

(Proje klasöründe ki dosyalarda güncelleme yaparsak yada proje klasörüne yeni bir dosya ekleyip silersek tekrardan commit yapıp değişimi kontrol edelim sonrada push edip yükleyelim.)

İşlemimiz bu kadar. Proje dosyalarımız repo’muza yüklendi.

Merak ettiğiniz bir soru varsa yorum bölümünden bana sorabilirsiniz.

No responses yet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *