Bu yazımda Play Console hesabı oluşturmayı, yaptığımız uygulamayı Android Studio kullanarak Play Store için yüklemeye hazır hale getirmeyi, Play Console üzerinden uygulamamızı Play Store‘da yayınlamayı ve uygulamayı güncelleyip Play Store‘da gücellemeyi yayınlamayı göstereceğim.

Öncelikle Play Console hesabı oluşturmamız gerekiyor. Play Console sitesine girdiğimizde hesabımızı oluşturmak için bizden 25 dolarlık bir ücret talep ediliyor. Daha sonra resmi bir belgemizin (Kimlik kartı önyüzü, Sürücü belgesi önyüzü ve pasaport gibi) fotoğrafını çekerek sistemlerine yüklememiz isteniyor. Burada ki amaç Play Console hesabınızı açarken yazdığınız Ad soyad gibi bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol etmek.

Bu işlemi de yaptıktan sonra hesabınız 1-2 gün içerisinde onaylanır ve uygulama yüklemeye başlamaya hazır hale gelirsiniz.

Şimdi sıra Android Studio üzerinden uygulamamızı Play Store‘a yüklemeye uygun hale getirmek.

Yüklemeden önce versiyonunu kontrol edelim çünkü ileride güncelleme yaparken daya yüksek bir versiyon yazmalıyız. Hiç versiyon değiştirmediyseniz versiyonunuz 1.0 olacaktır. Öyle kalması daha iyi. Bloğumda nasıl güncelleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Android Studio‘yu açalım. Üst menüden Build > Generate Signed Bundle / APK… seçeneğini seçelim.

(Güncelleme yayınlayacaksak da bu adımdan başlamalıyız.)

Karşımıza oluşturulacak dosya aab olarak mı yoksa apk olarak mı oluşturulacak onu seçelim. Yeni olan ve daha az boyut kaplayan aab‘yi yani Android App Bundle seçeneğini seçerek Next butonuna basalım.

Bu adımda eğer önceden oluşturmuşsak ve bu bir güncelleme ise Choose existing… butonundan şifre dosyamızı seçelim. Key store password ve Key password satırlarına şifremizi yazalım Next butonu ile devam edelim.

Karşımıza gelen pencerede uygulamanızın anahtarı olacak bir şifre dosyası oluşturup 2 tane de şifre belirlememiz gerekiyor. Şifreler aynı olabilir. Bu dosya ve 2 şifre çok önemli sakın kaybetmeyin yada silmeyin. Play Store için uygulalamız da değişiklik yani güncelleme yaptıktan sonra tekrar bu adıma geldiğimizde bu oluşturacağımız anahtar dosyayı seçmemiz ve 2 şifreyi de yazmamız gerekiyor yoksa asla güncellemeyi yayınlayamayız.

Oluşturulan şifre dosyasının yanına txt dosyası oluşturup random oluşturduğumuz 2 şifreni de içine not alabiliriz. Tüm işlem bitmeden oluşturulan şifre dosyanızın yerini değiştirmeyin yoksa hata alırsınız. Eğer değiştirip hata alırsanız tekrardan Build > Generate Signed Bundle / APK… seçin ve Choose existing… butonuna tıklayarak dosyanın yeni konumunu belirtin. Şifre uygulamasının sebebi Play Console hesabınız başkasının eline geçse bile bu şifreler elinde değilse asla uygulamalarınızı değiştiremeyecek.

Şifre dosyamızı oluşturmak için Create new… butonuna tıklayalım.

Açılan pencerede Key store path: satırından şifre dosyanızın nereye oluşturulacağını seçin ve 2 Password: ve Confirm: satırlarına da seçeceğiniz şifreyi yazın. Alias: satırına da isterseniz olduğu gibi bırakın yada şifreniz için bir açıklama yazın. Validity (years): satırından oluşturacağınız şifrenin kaç yıl geçerli olacağını seçin. Ardından Certificate bölümünden istenilen bilgileri girin (Sadece Country Code (XX): satırını yazmanız yeterlidir.) ve OK butonuna basın.

Ardından açılan pencereden Remember passwords seçeneğini seçerek şifrenizi hatırlatabilirsiniz. Daha sonra Next butonuna tıklayın.

Açılan pencereden release seçeneğini seçelim. debug seçeneği uygulamanızın test aşamasında ise kullanılır. Destination Folder: satırı Play Console’a yükleyeceğiniz aab dosyasının çıkartılacağı yerdir. Finish butonuna tıklayalım. Ve Android Studio’nun alt kısmından işlemin bitmesini bekleyelim.

Eğer bu adıma gelmeden oluşturulan şifre dosyasının yerini değiştirip hata alırsanız tekrardan Build > Generate Signed Bundle / APK… seçin ve Choose existing… butonuna tıklayarak dosyanın yeni konumunu belirtin.

Artık abb dosyamız Destination Folder: satırında yazan yerde yani uygulama klasörünün içinde app\release dosyasının altında oluşturuldu. Şimdi sıra Play Console‘a yüklemekte.

Uygulama klasörünün içinde app\src\main klasörünün altında ise uygulama resmi oluşturuldu. Bu resmi de uygulamayı Play Console‘a yüklerken uygulama resmi olarak yükleyeceğiz.

Play Console sitesine girelim ve Uygulama oluştur butonuna tıklayalım.

Uygulama adı, türü gibi istenilen bilgileri yazıp ilerleyelim. Ardından gelecek sayfada sırasıyla Görevleri görüntüle yazılarına tıklayıp istenilen bilgileri yazalım. 20 – 30 tane sorudan oluşan anketlerin tamamını cevaplayalım. Burada bizden uygulama ikon resmi, uygulama ekran görüntüsü gibi görüntüler ve kategorisi, reklam içerip içermediği gibi sorular sorulacak.

Tüm soruları cevapladıktan sonra sol böümden uygulamalarım seçeneğini seçin. Uygulamanıza tıklayın ve en alttaki uygulamanızı yayınlayın bölümünü seçin.

Sürüm oluştur seçeneğine tıklayarak abb dosyasını yükleyin. Yayınlanacağı ülkelerden tüm ülkeleri seçebilirsiniz.

Güncelleme yapacağımız zaman da aynı şekilde uygulamalarımdan uygulamayı seçip yeni sürüm oluştur seçeneğine basacağız. Dikkat etmeniz gereken tek nokta Android Studio’da yeni sürümü yaparken versiyon numarasını arttırmanız gerekmektedir.

abb dosyasını da yükledikten sonra alt kısımdan önce Kaydet artından Sürümü incele butonlarına basalım. Sonrada Üretim kanalına sunumu başlat butonuna tıklayalım.

Artık uygulamamız incelemede. Bir kaç güne Play Store‘da yayınlanacaktır.

No responses yet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *